S vláčkem o závod - II. ročník

Datum: 16.09.2018

Evropský týden mobility se již tradičně po celé České republice snaží propagovat ekologicky šetrné způsoby dopravy. V rámci něj a ve spolupráci se Zdravým městem Kroměříž připravily zapsané spolky Kolem KM a Kroměřížská dráha celodenní zábavný program nazvaný „S vláčkem o závod“. Letošní, již druhý ročník této akce se konal v neděli 16. září 2018.

Program, který probíhal v prostorách kroměřížské železniční stanice, byl koncipován tak, že si zájemci na začátku vyzvedli soutěžní kartičku ve tvaru lepenkové jízdenky, na kterou postupně sbírali body za splněné úkoly u jednotlivých vystavovatelů. A nebylo jich málo – představili se cykloveteráni PRAKR z Pravčic se svou sbírkou historických kol, která zahrnuje i takové unikáty, jakým je např. zmrzlinářská tříkolka. Nechyběl ani stánek národního dopravce České dráhy, příznivci těžké techniky si pak na své přišli u stanoviště sportovního amatérského týmu Korytář – Molek, kde se předvedly nákladní automobily Tatra 813 a Tatra 815 v závodní úpravě. Zastoupení této legendární kopřivnické značky rozšířily také elegantní historické osobní automobily 603, 613 a nejstarší model 57 B. Avšak ani železniční doprava se nenechala zahanbit. Obdivovat bylo možno také historický motorový vůz M131.1454 „Hurvínek“ z roku 1955, samozřejmostí pak bylo zpřístupnění expozice Železničního muzea Kroměříž.
Jak již ale název samotné akce napovídá, hlavním lákadlem byla možnost pro mále i velké cyklisty (či koloběžkáře) změřit své síly v jízdě po dráze dlouhé 150 m. Jedinečnost tohoto závodu spočívala v protivníkovi – malé motorové lokomotivě 703.586, přezdívané „Prasátko“. Tu k tomuto účelu ochotně zapůjčila společnost BF Logistics. Přestože pod svou kapotou skrývala výkon téměř 230 koní, závodníci jí byli těžkými soupeři a v tomto sprintu jí povětšinou nebylo souzeno dosáhnout prvního místa.
Třešničkou na dortu byla pak pro všechny, kdo se aktivně zapojili, možnost za odměnu se vydat historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX na okružní jízdu Kroměříží. Mnozí rodiče se tak díky společnosti MagicBus, která o „Erťáka“ pečuje, vrátili do období svého dětství a školních výletů.
Závěrečné poděkování patří nejen celé skupině sponzorů a pořadatelů, ale také společnosti BF Logistics za zapůjčení „Prasátka“ a Rádiu Kroměříž, které celý den udržovalo skvělou náladu svým hudebním podkresem. Hlavní díky však všem návštěvníkům, kteří si tento den přišli s námi užít a dali tak smysl naší práci. Těšíme se na opětovné setkání s Vámi, nejpozději za rok v září!
Autor článku: Dominik Řihák

 • Kroměřížská dráha z.s.

  Sídlo:

  Osíčko 122

  Bystřice pod Hostýnem 768 61

  IČ:

  22664823

  DIČ:

  CZ22664823

   


 • Číslo účtu:

  2301934885/2010
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Facebook:

  www.facebook.com/KromerizskaDraha

  Telefon:

  602 575 513

  606 032 559

   KMD ©