O spolku Kroměřížská dráha

Kdo jsme a čím se zabýváme

Stejně jako v jiných končinách naší země, také na střední Moravě hraje železnice velmi důležitou roli v dopravní obslužnosti regionu a velkou měrou se zasloužila o jeho rozvoj. A stejně jako v jiných končinách naší země, také na střední Moravě má železnice řadu příznivců, kteří by pro ni rádi něco pozitivního vykonali. Pro uskutečnění velkého díla je ale třeba větší skupina nadšenců.

Náš spolek Kroměřížská dráha (zkráceně KMD) oficiálně vznikl dne 11. 8. 2007. Těžiště jeho činnosti spočívá v organizování či spoluorganizování jízd zvláštních historických vlaků, provozování železničního muzea v Kroměříži, péči o historický motorový vůz M 131.1454 „Hurvínek“ a další (nejen železniční) vozidla. Také ale spravujeme několik internetových stránek, vydáváme upomínkové předměty se železniční tématikou a pravidelně se prezentujeme sbírkou artefaktů ze železniční historie na různých výstavách.
Zkrátka jsme dobrovolnickou neziskovou organizací, která si především klade za cíl propagovat a popularizovat železnici a železniční dopravu u široké veřejnosti.

Pořádání jízd zvláštních vlaků a jejich doprovod

Pořádání jízd zvláštních vlaků pro veřejnost je hlavní činností našeho spolku. Pravidelně je vypravujeme například na trati do Tovačova, kde je od roku 1981 zastavena pravidelná osobní doprava. Soupravy zvláštních vlaků sestavujeme nejen z našich vlastních historických vozidel, ale v zájmu pestrosti vozidlového parku si příležitostně zapůčujeme i vozidla od spřátelených spolků. Samostatnou kapitolou jsou pak objednané zvláštní vlaky pro uzavřenou skupinu osob. Velmi oblíbené jsou zážitkové jízdy do vinných sklepů nebo pivovarů. Soukromá jízda historickým vlakem však může být také velmi zajímavým zpestřením svatby, rodinné oslavy nebo školního výletu.
A protože se žádná jízda neobejde bez zkušeného personálu, můžete se s členy vlakového doprovodu Kroměřížské dráhy mimo vlastních akcí spolku setkat například na akcích pořádaných Českými drahami, kde jako průvodci v historických uniformách zajišťují prodej jízdenek. Účast našeho personálu můžeme nabídnout také filmovým štábům. V našich sbírkách máme uniformy prakticky ze všech období existence železnice u nás:

  • Uniforma k. k. St. B. vzor 1917 (Rakousko-Uhersko)
  • Uniformy ČSD vzor 1922 (první republika)
  • Uniformy ČSD vzor 1934 (první republika)
  • Uniformy ČSD vzor 1954 (50. léta)
  • Uniformy ČSD vzor 1966 (60. - 90. léta)
  • Uniformy ČD vzor 1996 (90. léta, přelom tisíciletí)

Železniční muzeum v Kroměříži a sběratelská činnost

Od založení spolku existovala snaha průběžně zachraňovat historicky cenné železniční artefakty. V roce 2014 se podařilo zajistit výstavní prostory v kroměřížském lokomotivním depu a otevřela se tak možnost alespoň drobnou část z poměrně rozsáhlé sbírky předvést veřejnosti. Začlo se tak formovat Železniční muzeum Kroměříž, které se snažíme průběžně rozvíjet a zvelebovat. Součástí muzea, resp. jeho depozitáře, je také postupně se formující knihovna železničních publikací - předpisů, věstníků, technické dokumentace železničních vozidel, jízdních řádů a obdobné literatury.

Publikační činnost a ostatní směry zájmu

V neposlední řadě se část našich členů věnuje činnosti publikační - vydali jsme několik publikací popisujících historický vývoj železniční sítě v okolí Kroměříže, radost dětem rozdává naše PEXESO. S plody práce našich členů se ale můžete potkat také v elektronické podobě, například webové stránky www.prototypy.cz, spravované Rostislavem Kolmačkou, jsou jedinečným projektem popisujícím prototypy a historické unikáty, které se pohybovaly po kolejích bývalého Československa. V neposlední řadě se zabýváme také pořádáním besed a přednášek zaměřených na železniční historii, ale i současnost. Rádi například oživíme výuku ve vaší škole teoretickou (v případě zájmu však nemáme problém i s praktickou) osvětou se železniční tématikou.

 • Kroměřížská dráha z.s.

  Sídlo:

  Osíčko 122

  Bystřice pod Hostýnem 768 61

  IČ:

  22664823

  DIČ:

  CZ22664823

   


 • Číslo účtu:

  2301934885/2010
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Facebook:

  www.facebook.com/KromerizskaDraha

  Telefon:

  602 575 513

  606 032 559

   KMD ©