Železniční muzeum Kroměříž: 2014 - 2024

10 let Železničního muzea Kroměříž (tisková zpráva)

Sobota 3. května 2014 se zapsala do historie kroměřížského nádraží. Tehdy se poprvé veřejnosti otevřelo železniční muzeum, které zde zřídili členové spolku Kroměřížská dráha.

Slavnostní otevření bylo zinscenováno ve stylu první republiky jako otevření prvního československého výukového střediska pro budoucí železniční zaměstnance. Na slavnostní okamžik v pozoru dohlížela čestná stráž kroměřížských ostrostřelců a nemohl si jej nechat ujít ani vrchní rada Československých státních drah Ing. Němec. Ten přítomné přivítal slovy:

"Dnes je ten krásný den, kdy zde bude otevřena dopravně vzdělávací instituce pro potřeby výuky našich železničních odborníků. Jakožto vrchol naší novodobé formy vzdělávání zde máme nainstalovánu výukovou dopravní kancelář s nejmodernějším zabezpečovacím zařízením. Budoucí výpravčí si zde budou moci nacvičovat potřebné dovednosti, je zde také soustředěna výuka budoucích strojvedoucích a zámečníků kolejových vozidel. Výtopna a dílny jsou vybaveny nejmodernější technologií oprav lokomotiv a železničních vozů. Po naplnění učeben novými absolventy a po předložení triumfálních výsledků nám bude i armáda závidět!"

Slavnostnímu ceremoniálu předcházelo několik let ne vždy snadného a ne vždy úspěšného úsilí o záchranu četných artefaktů z naší železniční historie, motivovaného touhou uchovat tato dnes už často jedinečná technická zařízení budoucím generacím. To vyvrcholilo v půlroční přípravy prostor expozice, která byla tehdy situována pouze do dvou místností. Postupem času však exponátů přibývalo a muzeum se, i přes opakované existenční nejistoty vyplývající z možného vypovězení z pronajatých prostor, stále více rozrůstalo. K relikviím umístěným ve vitrínách a na výstavních stolech přibyly i exponáty značně prostorově výraznější – především plně provozuschopný historický motorový vůz M131.1454 "Hurvínek" z roku 1955 a dvounápravový služební vůz někdejšího označení Daa-k z roku 1957, který členové Kroměřížské dráhy přestavěli na vyhlídkový vůz.

Od slavnostního otevření kroměřížského železničního muzea uplyne za několik málo dní přesně 10 let. Jak již bylo zmíněno, otevření tehdy doprovázel proslov okořeněný notnou nadsázkou a jistou dávkou humoru. A opravdu jen málokoho by napadlo, že se přesto prakticky celý vyplní.

V dnešních dnech mají návštěvníci možnost prohlížet si expozici rozprostřenou do celkem 4 místností, která nabízí náhled do světa provozu a údržby železničních kolejových vozidel, sdělovací a zabezpečovací techniky. Mezi nejpoutavější zástupce z poslední jmenované sekce patří ovládací panel zabezpečovacího zařízení TEST z bývalé železniční stanice Olomouc město, řídicí a výhybkářský přístroj elektromechanického staničního zabezpečovacího zařízení ze stanice Moravské Bránice a ústřední zámek ze stanice Zlín střed. Všechna tato zařízení jsou funkční, částečně navázaná na vnější prvky a návštěvníci mají možnost si vyzkoušet jejich obsluhu. Toho již třetím rokem využívají v rámci odborného výcviku také žáci Střední školy technické a dopravní z Ostravy-Vítkovic, kteří zde i skládají závěrečné učňovské zkoušky. V současné době spolek Kroměřížská dráha rozvíjí spolupráci také se Správou železnic, jejímž zaměstnancům bude umožněn přístup do muzea za účelem přípravy budoucích výpravčích na odborné zkoušky.

V letošním roce se brány muzea otevřou 1. a 8. května a poté vždy o sobotách v rámci letních prázdnin při provozu vlaků Hanáckého léta na kolejích. Posledním otevíracím dnem v rámci letošní sezony pak bude sobota 31. srpna 2024. Otevírací doba muzea je 9:00 - 17:00. Více informací je Vám k dispozici na podstránce Železniční muzeum Kroměříž.
 • Kroměřížská dráha z.s.

  Sídlo:

  Osíčko 122

  Bystřice pod Hostýnem 768 61

  IČ:

  22664823

  DIČ:

  CZ22664823

   


 • Číslo účtu:

  2301934885/2010
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Facebook:

  www.facebook.com/KromerizskaDraha

  Telefon:

  602 575 513

  606 032 559

   KMD ©